Globtroter.Org: Podróże. Enoturystyka.strona głównawyślij wiadomośćforum dyskusyjnetapety na pulpit


 

Eataly - supermarket przyszłości, zdrowa żywność, slow food


Eataly Eataly - supermarket przyszłości

Konrad Adamski [2008-XII-01]

          Obserwowana w ostatnich dziesięcioleciach ekspansja sieci wielkich supermarketów, gdzie w pogoni za coraz niższą ceną wysoka jakość produktów przestała się liczyć, inwazja fastfoodów, gdzie można zjeść szybko, tanio i byle jak, żywność modyfikowana genetycznie - to wszystko sprawiło, że mali niszowi producenci wytwarzający dobrą zdrową żywność nie mieli szans przebicia się ze swoimi produktami do konsumenta a sami konsumenci zaczęli coraz bardziej zastanawiać się nad tym co jedzą.
Z czasem więc zapoczątkowały swoją działalność pierwsze stowarzyszenia typu slow food, które stawiały sobie dwa zasadnicze cele: edukację konsumenta w zakresie kultury żywienia, odkrywania smaków i uroków kuchni regionalnej, czerpania przyjemności z jedzenia a przez to poprawienia jakości życia oraz wspieranie regionalnych producentów tradycyjnej zdrowej żywności, produkowanej z poszanowaniem środowiska naturalnego a zagrożonej zniknięciem.
Eataly           Od kilu lat jesteśmy świadkami istnego boomu na zdrową żywność. Według raportu brytyjskiej organizacji Organic Monitor produkcja żywności ekologicznej jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem przemysłu spożywczego. Globalna wartość rynku żywności organicznej zbliżyła się w roku 2007 do 40 miliardów dolarów i rośnie w tempie 10-15 procent rocznie. Dziś możemy już mówić o swoistej modzie na zdrowe odżywianie. Nawet ci, którzy stali dotychczas po drugiej stronie barykady musieli dostosować się do nowego trendu a wręcz dostrzegli w nim swoją szansę. Obecnie w każdym większym markecie spożywczym w Zachodniej Europie czy Stanach Zjednoczonych znajdziemy dział z żywnością organiczną. Wielkie amerykańskie sieci fastfoodów jak Mc Donalds czy KFC zaczęły zliczać kalorie, proponować nowe "zdrowe" potrawy oparte na rybach, warzywach czy owocach.

Eataly           Turyn - Via Nizza 230, dzielnica handlowa Lingotto - tu w styczniu 2007 roku na terenie dawnych zakładów produkujących wermut Carpano powstało niezwykłe centrum spożywcze o nazwie Eataly. Można tu kupić, zjeść i uzyskać wiedzę na temat wysokiej jakości żywności i trunków.
Koncepcją Oscara Farinelli, założyciela Eataly, było zrzeszenie małych, niszowych, regionalnych producentów, którzy od pokoleń produkują żywność i napoje najwyższej jakości w małych ilościach, aby wspólnie móc zaoferować zdrową żywność po cenach przystępnych dla normalnego konsumenta.
Konsultantem i doradcą strategicznym Eataly zostało stowarzyszenie Slow Food Italia.


Eataly           Na powierzchni handlowej 2500 m2 w wyznaczonych działach możemy kupić najwyższej jakości włoskie produkty spożywcze i trunki. Znajdziemy tu ponad 150 rodzajów suszonych wędlin i kiełbas, drób i mięso, dostarczane codziennie świeże ryby i owoce morza, 200 rodzajów sera, mleko, masło i jogurty z lokalnych górskich farm, świeże owoce i warzywa, tysiące przetworów, 14 rodzajów wypiekanego na miejscu chleba, pizzę, ciasta, produkowane na miejscu wysokiej jakości makarony, 50 odmian kawy, najlepszą oliwę z oliwek i ocet winny, szeroki asortyment naturalnych soków bez barwników i konserwantów, najlepsze gatunki włoskiej wody mineralnej, ogromny wybór win i piw od renomowanych włoskich i światowych producentów oraz wiele innych produktów. Żaden artykuł nie trafia tu przez przypadek - wszystko jest starannie dobrane w konsultacji ze stowarzyszeniem Slow Food Italia. Zwraca się uwagę nawet na takie szczegóły jak opakowanie produktu, które powinno być przyjazne dla środowiska i ulegać biodegradacji.Eataly           W kompleksie spożywczym Eataly znajduje się 8 tematycznych restauracji serwujących ponad 100 tradycyjnych dań wykonanych wyłącznie z produktów dostępnych w markecie a także kawiarnia, lodziarnia i piekarnia. Możemy wybrać dania ze świeżych ryb dostarczanych każdego dnia z Ligurii. Prawdziwą neapolitańską pizzę wypiekaną w obrotowym piecu z najlepszymi pomidorami i specjalną odmianą sera fior di latte używanego jedynie w 2 pizzeriach we Włoszech. Spróbować lodów zrobionych ze świeżego mleka z pobliskich górskich farm i świeżych owoców lub sycylijskich pistacji. Ewentualnie napić się włoskiego espresso w Cafe Carpano. W piekarni możemy spróbować 14 rodzajów chleba z ekologicznej mąki Mulino Marino i naturalnego zaczynu - pieczonego w opalanym drewnem piecu.
Od godziny 10 rano przed drzwiami Eataly stoi grupa emerytów. Zaraz po otwarciu drzwi śpiesznie kierują się do półek ze świeżym pieczywem. Przychodzę bo w tym miejscu odnajduję zapachy ze swojego dzieciństwa - mówi starszy mężczyzna. (1)Eataly           Na piętrze budynku znajduje się Museo Carpano - muzeum poświęcone twórcy legendarnego wermutu Punt e Mes, gdzie możemy poznać historię tego trunku od chwili jego opracowania przez Benedetto Carpano w 1786 roku w pracowni przy Piazza Castello w Turynie, aż do czasów współczesnych czyli jego produkcji w destylarni braci Branca w Mediolanie.
Jednym z głównych założeń Eataly jest edukacja konsumenta - kompleks stanowi więc prawdziwą skarbnicę wiedzy na temat tego co spożywamy i pijemy. Do dyspozycji mamy bibliotekę z ponad 1000 książek i czasopism specjalistycznych a także 8 komputerów Apple z prezentacjami poświęconymi produktom sprzedawanym w markecie. Nie zabrakło wystaw dydaktycznych dotyczących m. in. metod produkcji i historii wina, warzeniu piwa czy przechowywaniu żywności. Są także sale konferencyjne i pokazowe wyposażone w kuchnie w których odbywają się prezentacje, degustacje win i żywności, spotkania z producentami, kursy gotowania prowadzone przez renomowanych szefów kuchni czy kursy i szkolenia dotyczące żywienia.


Eataly           Bodajże najciekawszym miejscem w centrum Eataly są piwnice, w których dojrzewają sery, suszą się wędliny i leżakują wina.
Dwie pierwsze piwnice zajmują dojrzewające sery, wśród nich przede wszystkim najsłynniejszy włoski ser - parmezan (Parmigiano-Reggiano), który musi leżakować w tym miejscu minimum rok. W następnej piwnicy suszy się jeszcze jeden z włoskich specjałów - najsłynniejsza na świecie szynka parmeńska (Prosciutto di Parma). Kolejna piwnica to inne rodzaje suszonych wędlin, uznawanych za najlepsze w całych Włoszech. Rekomendacją dla nich niech będzie fakt, że wśród stałych klientów tych piwnic jest między innymi wiele gwiazd włoskiej telewizji.
W innej części piwnicy znajduje się piwiarnia, gdzie możemy zakupić lub napić się na miejscu przy barze blisko 200 typów specjalnie wybranych piw z całego świata, ze szczególnym uwzględnieniem produktów z tradycyjnych browarów z Piemontu oraz małych i średnich browarów zagranicznych.Eataly           Największą powierzchnie piwnicy zajmuje ogromna enoteka z blisko 50.000 wyselekcjonowanych butelek wina od najlepszych włoskich i światowych producentów. Najwięcej jest win z Piemontu - w tym przede wszystkim czerwone wina z królewskiego szczepu Nebbiolo czyli słynne Barolo i Barbaresco, dla których utworzono specjalny duży dział. Ale równie bogaty jest wybór innych win z tego regionu: Barbera d'Alba, Barbera d'Asti, Dolcetto d'Alba, Dolcetto d'Asti, Langhe i wielu innych. Dodatkowo specjalnie wybrane wina ze wszystkich 20 pozostałych regionów Włoch oraz duża oferta win z całego świata. Najbardziej unikalne i najdroższe wina znajdują się w wydzielonym pomieszczeniu za kratami. Można tu również kupić wino stołowe sprzedawane luzem za 2 euro od litra, a jest to naprawdę dobre wino wybrane i przetestowane przez enologów Eataly. Oczywiście nie mogło zabraknąć sali do degustacji.
Eataly           Mamy dobrą wiadomość: Eataly otworzyło właśnie swoje markety w Mediolanie i w stolicy Japonii Tokio. W najbliższych dniach ma nastąpić otwarcie centrum w Bolonii. W planach są również sklepy w Genui, Weronie, Rzymie, Florencji, Neapolu, Bari, Palermo a nawet w Nowym Jorku.
Projekt Eataly to idea, którą według nas każdy miłośnik zdrowej żywności i dobrych trunków powinien wspierać, promować i czerpać z niej wzorce. Czy doczekamy się również podobnych supermarketów przyszłości w Warszawie czy Krakowie?
Ośmiu tysięcy osób, którzy odwiedzają centrum spożywcze Eataly w Turynie każdego dnia, mógłby pozazdrościć niejeden tradycyjny supermarket.

Podyskutuj na forum na temat artykułu

Kategorie: zdrowa żywność - slow food - piwnice - enoteka - Włochy

(1) cytat z La Stampa.