Globtroter.Org: Podróże. Enoturystyka.strona głównawyślij wiadomośćforum dyskusyjnetapety na pulpit


 

Engelberg, ser, serowarstwo, serowarnie, fabryka sera


Klasztor Benedyktyński Ser klasztorny z Engelbergu

Konrad Adamski [2010-V-22]

            Engelberg to ładne alpejskie miasteczko leżące u podnóża lodowca Titlis (3238 m n.p.m.), w pobliżu malowniczego Jeziora Czterech Kantonów. W Polsce znane jest ono przede wszystkim z występów naszego najlepszego skoczka narciarskiego Adama Małysza w konkursach Pucharu Świata rozgrywanych na tutejszej skoczni Gross-Titlis-Schanze.
Engelberg jest słynnym ośrodkiem sportów zimowych i turystyki alpejskiej. Z ofertą 82 kilometrów znakomitych tras narciarskich o różnym stopniu trudności to największy kurort narciarski w Centralnej Szwajcarii z najwyżej położonymi trasami. Unikalna, obracająca się o 360 stopni dookoła własnej osi, widokowa gondola Rotair wywozi narciarzy na górę Klein Titlis na wysokość 3020 m n.p.m. Ze szczytu rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama Alp. Latem miłośnicy gór znajdą tu kilkaset kilometrów szlaków górskich, tras rowerowych oraz mnóstwo innych atrakcji.


Klasztor Benedyktyński           Ozdobą miasta i miejscem od zawsze związanym z jego historią jest okazały klasztor benedyktyński Benediktinerkloster Engelberg. Został on ufundowany w roku 1120 przez księcia Konrada von Sellenburena. Przebudowany w latach 1735-1740 po kilku niszczycielskich pożarach. Z powstaniem klasztoru wiąże się ciekawa legenda. Według niej, założyciel klasztoru, Konrad von Sellenburen, usłyszał głos anioła, który kazał mu wybudować miejsce poświęcone Bogu tam, gdzie znajduje się dzisiejszy Engelberg. Kiedy budowa klasztoru została zakończona książę i jeden z mnichów Adelhelm chodzili po okolicy rozmyślając nad nadaniem mu odpowiedniej nazwy. Podczas spaceru usłyszeli śpiew, odwrócili się i zobaczyli chór aniołów śpiewających na szczycie pobliskiej góry Hahnen. Postanowili więc nazwać klasztor Engelberg czyli Anielska Góra.Fabryka sera
          Majestatyczny klasztor benedyktyński można zwiedzać wraz z przewodnikiem. Dziś żyje i pracuje w nim około 30 mnichów. Prowadzą oni między innymi gimnazjum i dwie szkoły średnie z internatem, w których studiują uczniowie z całego świata. W klasztorze znajduje się niewielka kuźnia. Zakonnicy uprawiają malownicze ogrody warzywne i kwiatowe. Warzywa hodowane są głownie na własne potrzeby, natomiast kwiaty, rośliny doniczkowe oraz różne akcesoria ogrodnicze można zakupić w przyklasztornej kwiaciarni. Na terenie zakonu znajduje się również serowarnia. Jest to jedyna w całej Szwajcarii w pełni funkcjonująca pokazowa fabryka sera działająca w klasztorze. Handel serem stanowił jedno z głównych źródeł dochodu klasztoru i mieszkańców doliny Engelbergu już od XVII wieku. Ser przewożony był na mułach przez alpejskie przełęcze do Włoch, gdzie wymieniano go na wino i jedwab.


Fabryka sera
          W niewielkiej, nowoczesnej serowarni w Klasztorze Engelberg produkuje się przede wszystkim miękkie i półtwarde sery pleśniowe, z których najsłynniejszym jest Engelberger Klosterglocke - bardzo dobry, miękki, kremowy ser w kształcie dzwonu pokryty białą pleśnią. Dzwon ten, widoczny również na etykiecie sera, stoi na dziedzińcu klasztoru. Ser wytwarzany jest przez cały dzień w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu w formie walca z przeszklonymi ścianami. Poszczególne etapy produkcji możemy obserwować siedząc przy stoliku w znajdującej się na miejscu restauracji bistro, która serwuje wyśmienite dania zimne i gorące oraz desery na bazie sera klasztornego, mleka, jogurtu oraz innych świeżych i naturalnych produktów z regionu. Znajdziemy tam również sklepik, w którym można zakupić zarówno ser jak i produkty pochodzące z lokalnych farm.


Fabryka sera           Jak powstaje ser klasztorny Engelberger Klosterglocke? Każdego dnia około 20 górskich farmerów z doliny Engelbergu przywozi świeże mleko do fabryki, gdzie jest ono testowane i pasteryzowane. Następnie mleko podgrzewa się do temperatury 35 stopni przez 20 minut. Dodaje się do niego odpowiednie kultury bakterii mlekowych i pleśni, podpuszczkę oraz wapń. Przez kolejne 40 minut trwa proces krzepnięcia, podczas którego mleko przekształca się w galaretowatą masę. Wtedy do akcji przystępuje mleczarz, który rozdrabnia skrzep na dość duże granulki przy pomocy specjalnego narzędzia tzw. harfy serowej. Granulki zostają oddzielone od serwatki i po bardzo delikatnym zamieszaniu całości opadają na dno i uzyskują odpowiednią konsystencje. Wówczas zostają przeniesione przy pomocy sita do form. Ser pozostawia się w formach, które są kilkakrotnie obracane. Następnego dnia rano formy zanurza się na godzinę w solance. Ser dojrzewa w piwnicy klasztornej przez 8 dni. W tym czasie pokryje się biała pleśnią i będzie gotowy do spożycia.


Engelberger Glosterglocke           Zachęcam do odwiedzenia malowniczego Engelbergu, zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Jest to doskonałe miejsce dla narciarzy i snowboardzistów, miłośników górskich wędrówek a także ludzi ceniących wypoczynek na łonie natury, wśród wspaniałych alpejskich krajobrazów. Warto zajrzeć do pięknego klasztor benedyktyńskiego Benediktinerkloster Engelberg, spróbować doskonałego sera Engelberger Glosterglocke i poznać proces jego produkcji.

Przeczytaj jak zrobić własny ser na naszym forum

Podyskutuj na forum na temat artykułu

Kategorie: ser - serowarnie - Szwajcaria