Globtroter.Org: Podróże. Enoturystyka.strona głównawyślij wiadomośćforum dyskusyjnetapety na pulpit


 

Marsala, wino, Florio, Woodhouse, Sycylia


Cantine Florio Piwnice Florio

Konrad Adamski [2009-VIII-03]


            Na zachodnim wybrzeżu Sycylii w okolicach miasta Marsala od wieków produkowano z lokalnych szczepów winogron wino zwane Perpetuum. Był to mocny trunek podobny do Madery czy Porto, który dojrzewał w ogromnych drewnianych beczkach przez wiele lat. Każdego roku odciągano z beczki określoną ilość wina do konsumpcji (chłopi pili je przede wszystkim podczas obchodzenia ważnych uroczystości i świąt) a w jego miejsce dolewano taką samą ilość wina młodego. W ten sposób w beczce znajdowała się pewna ilość wina z każdego poprzedniego rocznika.


Cantine Florio
          Wino to stało się znane i cenione na świecie dopiero wówczas, kiedy w 1773 roku statek angielskiego handlarza Johna Woodhouse'a zawitał przez przypadek do portu w Marsala. Woodhouse wraz z towarzyszami podróży skosztował w jednej z lokalnych tawern wina Perpetuum, które tak bardzo mu posmakowało, że postanowił wysłać do Anglii statek z ładunkiem ponad 20 tyś. litrów tegoż trunku. Aby zabezpieczyć wino przed popsuciem podczas długiej morskiej podróży wzmocnił je odrobiną brandy. Cały transport rozszedł się błyskawicznie wśród Anglików, którzy już wówczas byli znani z zamiłowania do takich win jak Porto i Madera. Woodhouse zachęcony sukcesem wrócił na Sycylię i założył pierwszą winiarnię, w której rozpoczął produkcję wina Marsala. W ślad za nim poszli kolejni Anglicy - Benjamin Ingham oraz jego siostrzeniec John Whitaker.


Cantine Florio

          W 1832 roku winiarnie zwaną Cantine Florio (Piwnice Florio) zakłada przy samej plaży w Marsala, pomiędzy posiadłościami angielskimi, pierwszy Włoch Vincento Florio. Początki działalności firmy nie są łatwe, jednak z czasem dzięki wytrwałości i współpracy z angielskimi sąsiadami, którzy pomagają w dystrybucji wina na rynki międzynarodowe zaczyna ona odnosić coraz większe sukcesy. Wkrótce aż 99 statków handlowych pod banderą Florio kursuje z portu w Marsala rozwożąc wino po całym świecie a spółka Florio przejmuje posiadłości angielskie Woodhouse i Ingham-Whitaker stając się największym producentem wina Marsala. Florio wysyła swoje wina do Stanów Zjednoczonych nawet za czasów prohibicji stosując sprytna sztuczkę - oznaczając je jako trunki lecznicze.Cantine Florio           Wino Marsala powstaje z lokalnych szczepów sycylijskich - białych: Grillo, Cataratti, Inzolia i Damaschino oraz czerwonych: Pignatello, Nero d'Avola i Nerello Mascalese. Po fermentacji otrzymane wino bazowe wzmacnia się alkoholem pochodzenia gronowego, czasami dodaje się do niego pewien rodzaj "karmelu" otrzymanego poprzez długie podgrzewanie moszczu winnego. Wina starzone są metodą tradycyjną lub w zespołach beczek zwanych solera, odświeżanych po odciągnięciu danej porcji młodszym winem. Wina Marsala dzielimy ze względu na kolor na: Oro (złote), Ambra (bursztynowe) i Rubino (rubinowe), ze względu na zawartość cukru na: Secco (wytrawne, do 40 gram/l.), Semisecco (półwytrawne, od 40 do 100 gram/l.) i Dolce (słodkie, powyżej 100 gram/l) oraz ze względu na okres dojrzewania na: Fine (min. 1 rok), Superiore (min. 2 lata), Superiore Riserva (min. 4 lata), Vergine (min. 5 lat) i Vergine Riserva (min. 10 lat).Cantine Florio
          Wizyta w historycznych Piwnicach Florio (Cantine Florio) w towarzystwie wyspecjalizowanego przewodnika kosztuje 7 euro. W tej cenie mamy zapewnioną degustację najlepszych win Marsala Florio. Ogromne piwnice zbudowane zostały w stylu anglosaskim z charakterystycznymi szerokimi łukami. Dzielą się one na część produkcyjną (6000 m2), gdzie wytwarza się wino oraz robiącą największe wrażenie na zwiedzających, długą na 650 metrów i zdobioną 104 łukami (7200 m2) część, w której Marsala dojrzewa w dębowych beczkach. Na terenie posiadłości znajdują się także inne historyczne budynki, między innymi Enoteka założona jeszcze przez pierwszych właścicieli, w której po zakończeniu zwiedzania i degustacji możemy zakupić interesujące nas wina. Najważniejsze z produkowanych tu win Marsala noszą nazwy Vecchio Florio, Targa 1840 i Terre Arse.Riserva Naturale dello Zingaro
          Choć wina Marsala nie cieszą się dziś tak ogromną sławą jak kiedyś to warto zwrócić na nie uwagę, gdyż wśród nich znajdziemy wiele bardzo interesujących trunków. W królewskich piwnicach Buckingham Palace w Wielkiej Brytanii wciąż leżakuje spora ilość butelek Marsala.
Jeśli będziecie kiedyś na Sycylii w tamtej okolicy to warto odwiedzić również takie miejsca jak Wyspy Egadzkie: Favignanę, Marettimo i Levanzo, na które można dostać się statkiem z pobliskiego portu w Trapani, przepiękny Rezerwat Przyrody Zingaro na półwyspie San Vito z najpiękniejszymi plażach na całej Sycylii oraz z dziką roślinnością i zwierzętami, malownicze górskie miasteczko Erice ze średniowiecznym zamkiem czy też położone nieco dalej Palermo z wieloma znanymi zabytkami.


Podyskutuj na forum na temat artykułu

Kategorie: wina - piwnice - Włochy