Nalewka podbiałowa.

Administrator
Awatar użytkownika

Nalewka podbiałowa.

Postautor: Tom_Cat » poniedziałek 07 mar 2011, 22:13

Poniżej przepis na nalewkę podbiałową. W końcu wiosna coraz bliżej, a podbiał może zacząć kwitnąć niespodziewanie wraz z jej nadejściem.

Nalewka podbiałowa.

Składniki:
20 kwiatów podbiału,
500 [ml] alkoholu etylowego 70%,
250 [ml] wody,
250 [ml] cukru.

Kwiaty podbiału należy pozbawić zielonych ogonków, oczyścić (np. strumieniem powietrza), przełożyć do słoja i zalać alkoholem. Odstawić w ciepłe miejsce na 1,5 miesiąca. Przefiltrować. Przygotować syrop cukrowy. Nalew połączyć z wystudzonym syropem i odstawić na 2 tygodnie. Przefiltrować. Rozlać do flaszek i odstawić do dojrzewania na 3 miesiące.

Parę spostrzeżeń:
Po dobie od zalania alkoholem nalewka ma ładny żółtawy kolor, prawie wszystkie kwiaty opadły na dno (jeden złośliwiec tylko pływał cały czas przy powierzchni) i całkowicie zwinęły się.
Po 1,5 miesiąca kwiaty opadły na dno, nalew jest klarowny, zapach podbiału, kolor jak na zdjęciu poniżej.
npo05.jpg
npo05.jpg (2.79 KiB) Przeglądany 1938 razy

Nalew został zlany, przefiltrowany i połączony z syropem. Nalewka dojrzewa w ciemnym miejscu.
Po prawie 3 latach od nastawienia nie odważyłem się na degustację.
:winko:

Moderator

Re: Nalewka podbiałowa.

Postautor: Pigwa » wtorek 08 mar 2011, 21:36

Podbiał działa wykrztuśnie, więc na oskrzelowe dolegliwości wspaniały. Ja kiedyś dawniej ( jeszcze w Polsce) robiłem, ale bardziej słodki - jako syrop.

Administrator
Awatar użytkownika

Postautor: Tom_Cat » poniedziałek 28 mar 2011, 11:17

Dzisiaj zauważyłem na łące kwitnący podbiał, więc jeśli ktoś chce nastawić zdrowotną nalewkę, to już najwyższy czas. :)

Administrator
Awatar użytkownika

Postautor: konrad » sobota 02 kwie 2011, 08:14

Będę musiał poszukać. Tylko u nas jest tego całe mnóstwo, a ja się nie za bardzo znam na kwiatkach. Czy można to pomylić z czymś mniej zdrowym? :D
Italia Forum - forum podróżnicze miłośników Włoch.

Administrator
Awatar użytkownika

Postautor: Tom_Cat » sobota 02 kwie 2011, 10:15

U mnie o tej porze roku nie ma innych zbliżonych w wyglądzie kwiatków. Nie kojarzę podobnych, mniej zdrowych. :mysli02: Zdjęcie jakie znalazłem jest pod tym linkiem, bo nie mam dziś możliwości zrobienia fotki.

Administrator
Awatar użytkownika

Postautor: Tom_Cat » niedziela 05 lut 2012, 22:14

Nadszedł najwyższy czas na degustację. Spostrzeżenia poniżej.
Kolor: Żółty, bardzo jasny.
npo14.jpg
npo14.jpg (3.83 KiB) Przeglądany 1229 razy

Zapach: Podbiał, migdały.
Smak: Podbiał, przyjemna słodycz, niezbyt nachalna, na końcu lekka ostrość, przyjemnie piecze na języku. Po chwili od spożycia pojawia się bardzo lekki kwaskowo-pomarańczowy posmak.
Wrażenia: Nalewka jest ciekawa, można wypić kieliszeczek dla zdrowotności. :wino02:

Awatar użytkownika

Postautor: Adrian » czwartek 29 mar 2012, 23:03

Kwitnie jeszcze może ?
:mrgreen:

Administrator
Awatar użytkownika

Postautor: Tom_Cat » piątek 30 mar 2012, 17:57

Podbiał pospolity (Tussilago farfara L.) zakwita już w marcu. W czasie dzisiejszej inspekcji znalazłem pierwsze pędy kwiatowe, nawet sporych rozmiarów i w całkiem sporej ilości. Niestety przez zbyt małą ilość słońca nie rozwinęły się w pełni. Podbiał zakwitł tylko na niektórych znanych mi stanowiskach. Trzeba go szukać nad brzegami wód, na łąkach, polach, w wilgotnych zaroślach, często na pogorzeliskach (jest jedną z pierwszych roślin, jakie tam się pojawiają). Lubi gleby gliniaste.
Masz jeszcze bardzo duże szanse na udany zbiór. Byle dzień był słoneczny i suchy. :)
Liście podbiału też są surowcem leczniczym, ale nie próbowałem jeszcze takiej nalewki.

Wróć do Kwiatowe