Globtroter.Org: Podróże. Enoturystyka.strona głównawyślij wiadomośćforum dyskusyjnetapety na pulpit


 

destylacja, destylaty, brandy, owocowa wódka


Le Musee de l'Alambic (Muzeum Alembiku) - Destylarnia Jean Gauthier

Konrad Adamski [2011-III-03]

            Destylarnia Jean Gauthier znajduje się około 70 kilometrów na południe od Lyonu, w położonej w samym sercu doliny Rodanu małej wiosce Saint-Desirat. Powstała ona w roku 1968 i jest jednym z wiodących w regionie producentów owocowej brandy. Specjalnością zakładu są przede wszystkim destylaty z gruszki Williams i wiśni. Produkuje się tu również bogatą gamę owocowych likierów i kremów. Każdego roku w gorzelni destyluje się kilka tysięcy ton owoców uprawianych w okolicznych sadach nad brzegami rzeki Rodan.

            Le Musee de l'Alambic (Muzeum Alembiku) mieści się w budynkach destylarni i jest prawdziwą gratką dla zwiedzających. Mnóstwo niesamowitych inscenizacji z efektami dźwiękowymi i świetlnymi, których centralnym elementem są tradycyjne, głównie przewoźne, chłopskie aparatury destylacyjne, zebrane ze wszystkich stron Francji, pozwala przenieść się nam w nieistniejący już świat dawnych wędrownych gorzelników-alchemików. Całość uzupełniają filmy, zdjęcia oraz liczne zbiory i panele informacyjne. Zwiedzając muzeum możemy również "podglądać", przez specjalne przeszklone witryny, pracowników destylarni podczas pracy przy poszczególnych etapach produkcji owocowych wódek. W miesiącu październiku prezentowana jest coroczna inscenizacja, tzw. Jaskinie Horroru, związana ze świętem Halloween.

            Po zakończeniu zwiedzania Muzeum Alembiku można bezpłatnie spróbować produktów Destylarni Jean Gauthier lub zakupić interesujące nas trunki w dużym firmowym butiku. Wiele z nich sprzedawanych jest w niezwykle efektownych butelkach, szczególnie interesujące są destylaty z gruszki Williams z gruszką w środku. Jedynie 10 kilometrów od Saint-Desirat znajduje się bardzo ciekawy ogród zoologiczny Safari de Peaugres. Zoo podzielone jest na dwie części: jedną, którą zwiedzamy autem - niczym podczas afrykańskiego safari, i drugą, którą zwiedzamy pieszo. W okolicy produkuje się również wiele doskonałych win.

            Zapraszamy do obejrzenia poniższej galerii zdjęć z Le Musee de l'Alambic:

Le Musee de l'Alambic Le Musee de l'Alambic Le Musee de l'Alambic
Le Musee de l'Alambic Le Musee de l'Alambic Le Musee de l'Alambic
Le Musee de l'Alambic Le Musee de l'Alambic Le Musee de l'Alambic
Le Musee de l'Alambic Le Musee de l'Alambic Le Musee de l'Alambic


Podyskutuj na forum na temat artykułu

Kategorie: destylaty - nalewki i likiery - Francja