Globtroter.Org: Podróże. Enoturystyka.strona głównawyślij wiadomośćforum dyskusyjnetapety na pulpit


 

likier Mont Corbier, muzeum Mont Corbier


Likier ziołowy Mont Corbier Muzeum alpejskiego likieru Mont Corbier.

Konrad Adamski [2012-IV-11]

            Słoneczna i malownicza alpejska dolina Maurienne jest najbardziej wysuniętą na południe poprzeczną doliną francuskiej Sabaudii, która łączy Francję z Włochami. Została ona ukształtowana przez górską rzekę Arc. Region ten jest prawdziwym rajem dla miłośników jazdy na rowerze. Mityczne przełęcze górskie znane z najtrudniejszych etapów kolarskiego wyścigu Tour de France jak Col du Galibier, Col de la Croix de Fer, Col du Telegraphe, Col de l'Iseran czy Col de la Madeleine oferują całą gamę bajecznych alpejskich krajobrazów. W zimie na amatorów jazdy na nartach czeka ponad 1600 km tras zjazdowych w 24 ośrodkach sportów zimowych. W samym sercu doliny leży miasto Saint Jean de Maurienne. Tu w budynku dawnej destylarni przy moście na rzece Arvan mieści się muzeum likieru ziołowego Mont Corbier - Musee du Mont Corbier.


Musee du Mont Corbier            Mont Corbier to naturalny likier żołądkowy wytwarzany z mieszanki 18 alpejskich ziół. Wśród nich między innymi piołun, goryczka żółta, jałowiec, dziki tymianek, waleriana, hyzop, melisa. Zioła macerowane są w alkoholu a następnie otrzymany ekstrakt poddawany jest destylacji. Do destylatu dodaje się syrop cukrowy oraz karmel, który nadaje mu brązowy kolor. Trunek ma 40% mocy.
Recepturę eliksiru długowieczności Mont Corbier opracował w 1888 roku młody duchowny Jean Victorin Guille. Urodził się on w 1861 roku w małej górskiej wiosce Saint Jean d'Arves. Ksiądz Guille był namiętnym botanikiem, którego fascynowało badanie leczniczych właściwości roślin. Z tego powodu większość swojego wolnego czasu spędzał nie w kościele, ale wędrując po okolicznych górach, gdzie zbierał i identyfikował rosnące tam zioła. W ten sposób z czasem stworzył imponujący zielnik z około 3000 alpejskich roślin.


Musee du Mont Corbier
          W swojej posłudze parafialnej ojciec Guille troszczył się nie tylko o zbawienie dusz, ale również o zdrowie parafian. Martwiły go liczne choroby spowodowane nieodpowiednim odżywianiem, problemy z trawieniem, dlatego postanowił wykorzystać swoją wiedzę z botaniki w celu znalezienia skutecznego i dostępnego dla wszystkich lekarstwa - nalewki na te dolegliwości. Do opracowania jej formuły używa bogatych w substancje lecznicze roślin występujących w miejscowych górach. Wiele ziół zbiera na pięknej, porośniętej w lecie kolorowymi kwiatami górze Mont Corbier (2265 m n.p.m.). Stąd też wzięła się nazwa likieru. Duchowny eksperymentuje z różnymi mieszankami ziołowymi wykorzystując korzenie, liście, nasiona, owoce i kwiaty. Przygotowuje z nich wyciągi i nalewy, które następnie destyluje i miesza ze sobą. W ten sposób po latach ciężkiej i uporczywej pracy w 1888 roku wynajduje recepturę na likier Mont Corbier.

Musee du Mont Corbier
          Początkowo ojciec Guille produkuje trunek używając małego miedzianego destylatora, który obecnie znajduje się w muzeum w Saint Jean de Maurienne i stosuje go na własne potrzeby oraz rozprowadza wśród swoich znajomych i przyjaciół. Jednak duchowny pragnie żeby jego wynalazek dotarł do wszystkich potrzebujących. Aby osiągnąć ten cel nawiązuje współpracę z destylatorem likierów z pobliskiego miasta Saint Jean de Maurienne panem Vincentem Bon.
Vincent Bon posiadał nowoczesną na tamte czasy i bardzo dobrze wyposażoną destylarnię mieszczącą się przy moście na rzece Arvan. Dzięki temu eliksir może być produkowany na skalę przemysłową a jego sprzedaż szybko rośnie. Początek XX wieku to złote lata dla tego trunku. Chociaż nigdy nie osiąga on tak wielkiego sukcesu jak podobny likier mnichów z Masywu Chartreuse to jednak zyskuje dużą popularność a nawet wygrywa kilka prestiżowych konkursów.


Musee du Mont Corbier           Stara destylarnia w Saint Jean de Maurienne została przejęta w 1950 roku przez rodzinę Charpin. W tym samym budynku, gdzie kiedyś produkowano eliksir 14 lat temu pan Bernard Charpin otworzył niewielkie muzeum Mont Corbier. Zgromadzono w nim ciekawy zbiór eksponatów związanych z historią trunku. Duża część wystawy poświęcona jest aparaturze destylacyjnej oraz produkcji dębowych beczek. Możemy również poznać a nawet zakupić na miejscu suszone zioła wykorzystywane do produkcji likieru. Na koniec zwiedzania czeka nas degustacja, która jest wliczona w cenę wstępu do muzeum oraz zakupy w sklepiku, gdzie dostępny jest eliksir oraz różne pamiątki.
Alpejski likier ziołowy Mont Corbier jest współcześnie produkowany i dystrybuowany przez Maison Dolin z Chambery.
W 1967 roku u podnóża góry Mont Corbier powstała stacja narciarska Le Corbier, która jest częścią jednego z największych ośrodków narciarskich świata - Les Sybelles.

Podyskutuj na forum na temat artykułu i zobacz więcej zdjęć

Kategorie: nalewki i likiery - Francja