Globtroter.Org: Podróże. Enoturystyka.strona głównawyślij wiadomośćforum dyskusyjnetapety na pulpit


 

Patrimonio, Muscat du Cap Corse, wino, winnice, Korsyka


Winnice Patrimonio Winnice Patrimonio

Konrad Adamski [2009-X-01]

            Region winiarski Patrimonio leży na północnym wybrzeżu Korsyki, na zachód od miasta Bastia, nad malowniczą zatoką Saint Florent. Produkuje się tu wina w dwóch apelacjach: Patrimonio AOC (najstarsza na wyspie) oraz Muscat du Cap Corse AOC. Należą one do najlepszych na całej Korsyce i zyskały sobie międzynarodowe uznanie wśród koneserów tego trunku. W Patrimonio działa 35 producentów wytwarzających rocznie około 19500 hektolitrów wina. Tutejsze dobre gleby wapienno-gliniaste sprzyjają uprawie winorośli. Winnice o łącznej powierzchni 907 hektarów rosną na słonecznych, osłoniętych od wiatru górskich zboczach otaczających małą wioskę Patrimonio, od której pochodzi nazwa apelacji oraz wzdłuż dróg D81 pomiędzy Patrimonio a piękną nadmorską miejscowością Saint Florent z portem rybackim, przystanią i XV-wieczną cytadelą, D80 pomiędzy Patrimonio a małym miasteczkiem Nonza na zachodnim wybrzeżu półwyspu Cap Corse oraz D82 pomiedzy Saint Florent a górską wioską Oletta.


Winnice Patrimonio
          W apelacji Patrimonio AOC produkuje się wina czerwone, białe i różowe. Czerwone powstają ze szczepu Nielluccio (minimum 90%) z dodatkiem do 10% szczepów Grenache, Sciaccarello i Vermentino. Mają one aromat wanilii, lukrecji, dojrzałych owoców i fiołków. Wina białe powstają w 100% ze szczepu Vermentino. Mają aromat migdałów, jabłek oraz ziół i doskonale nadają się do lokalnych potraw z ryb i owoców morza. Natomiast różowe powstają ze szczepu Nielluccio (minimum 75%) z dodatkiem do 25% szczepów Grenache, Sciaccarello i Vermentino.


Winnice Patrimonio
          W apelacji Muscat du Cap Corse AOC produkuje się naturalne słodkie wino deserowe ze szczepu Muscat Blanc a Petits Grains. Korsykańskie Muscaty uznawane są za najlepsze w całej Francji. Grona zbiera się dopiero wówczas, gdy zawartość naturalnego cukru w moszczu wyniesie minimum 252 gr./l. We wczesnej fazie fermentacji wino wzmacnia się alkoholem o mocy 95%. Muscaty mają od 15 do 18% alkoholu i zawierają co najmniej 95 gramów cukrów resztkowych na litr. Wina w apelacji Muscat du Cap Corse AOC produkuje się również w kilku gminach na północny półwyspu Cap Corse.


Cave Lazzarini           Poniżej przedstawiamy najciekawsze według nas posiadłości spośród wszystkich, które udało nam się odwiedzić w regionie Patrimonio oraz produkowane przez nie wina, na które warto zwrócić uwagę:

Antoine Arena - zdecydowanie najlepsze wina jakie piliśmy na całej Korsyce. Wielki korsykański winiarz w niewielkiej posiadłości przy rondzie łączącym drogi D81 i D80 pomiędzy Patrimonio a Saint Florent. Najlepszy Muscat du Cap Corse, równie doskonałe białe Patrimonio Grotte di Sole i czerwone Patrimonio Carco.

Domaine Lazzarini - spora posiadłość w wiosce Patrimonio, która ma także małą, rzucającą się w oczy piwniczkę w centrum Saint Florent przy porcie. Dobry Muscat du Cap Corse - zdobywca złotego medalu na Concours General Agricole w Paryżu w 2009 roku, ciekawe "wina owocowe" i produkty regionalne. Niezwykle sympatyczna i wesoła rodzina właścicieli.


Domaine Louis Montemagni           Domaine Louis Montemagni - duża posiadłość w samym centrum Patrimonio, gdzie zatrzymuje się większość wycieczek z Paryża. Jednak produkowane tu wina są bardzo interesujące - nie tylko dla turystów. Warto zwrócić uwagę na białe i czerwone Patrimonio Cuvee Prestige Du Menhir oraz Muscat du Cap Corse Cuvee Prestige Du Menhir. Równie dobry podstawowy Muscat du Cap Corse Royal Selection - złoty medal na Concours General Agricole w Paryżu w 2007 roku.

Domaine Orenga de Gaffory - posiadłość po lewej stronie drogi D81 z Patrimonio do Saint Florent (za rondem). Dwa dobre Muscaty: Muscat du Cap Corse Impassitu oraz Muscat du Cap Corse Cuvee des Gouverneurs. Interesujące wina czerwone i białe Patrimonio Cuvee Felice. Prócz win dodatkową atrakcją są znajdujące się tu ciekawe wystawy artystyczne.


Plaża Lotu
          Region ten słynie nie tylko z doskonałych win, ale również z najpiękniejszych plaż na Korsyce, które znajdują się na zachód od miasta Saint Florent na skalistej "pustyni" Desert des Agriates. Wśród nich warto wspomnieć o najsłynniejszych jak Saleccia i Lotu czy nieco mniej znanych lecz równie pięknych jak Petit Lotu, Ghignu czy Trave. Wszystkie plaże na Desert des Agriates są trudno dostępne. Możemy dostać się na nie albo statkiem, który w sezonie przewozi turystów co godzinę z portu w Saint Florent na plażę Lotu, albo długim szlakiem pieszym wzdłuż wybrzeża - tzw. sentier du littoral. Na niektóre plaże (np. Saleccia) dojdziemy również samochodem terenowym trudną, piaszczystą górską drogą - zadanie tylko dla odważnych.


Plaża Saleccia


          Przejście całej "Pustyni" Agriates szlakiem nadbrzeżnym z Saint Florent do Ogliastro zajmuje aż 2 doby. Do dyspozycji mamy kemping w połowie drogi. Jednak warto wybrać się na taką wyprawę, gdyż trud nasz wynagrodzą zapierające dech w piersiach krajobrazy, góry, rzeki i rozlewiska, krystalicznie czyste morze z cudownymi piaszczystymi plażami oraz piękna dzika przyroda. Jeśli jednak tak długi marsz jest dla nas zbyt dużym wyzwaniem to warto wybrać się pieszo przynajmniej na którąś z plaż położonych najbliżej Saint Florent np. Fiume Santu około 1,5 godziny lub Petit Lotu około 2 godziny marszu (w jedną stronę). Jako ciekawostkę możemy podać, iż na plaży Saleccia kręcono sceny znanego filmu o lądowaniu Aliantów w Normandii podczas II wojny światowej "The Longest Day".


Saint Florent
          Na Korsyce spośród wielu produktów regionalnych warto spróbować między innymi świeżego sera Brocciu robionego z koziego i owczego mleka, który jest podobny do włoskiego sera Ricotta, oryginalnego korsykańskiego piwa kasztanowego Pietra czy też nalewek z kasztanów.

Więcej zdjęć z Patrimonio i okolic, dodatkowe ciekawe informacje, regionalne przepisy kulinarne oraz dyskusję na temat artykułu znajdziesz na naszym forum dyskusyjnym.

Kategorie: wina - winnice - Francja