Globtroter.Org: Podróże. Enoturystyka.strona głównawyślij wiadomośćforum dyskusyjnetapety na pulpit


 

Valais, wino, winnice, Fendant, Dole


Chateau de Villa Wina Valais. Część I.

Konrad Adamski [2011-III-04]            Valais to kanton leżący w południowo-zachodniej Szwajcarii, przy granicy z Włochami i Francją. Przez całą jego długość biegnie jedna z najpiękniejszych alpejskich dolin, otoczona zaśnieżonymi szczytami czterotysięczników, słoneczna dolina Rodanu. Tutejsze winnice, przyklejone do stromych alpejskich stoków, należą do najbardziej malowniczych w całej Europie.

Musee valaisan de la Vigne et du Vin


          Wzdłuż brzegów rzeki Rodan rosną bujne ogrody i sady owocowe. Uprawia się w nich między innymi gruszki Williams, jabłka, wiśnie i śliwki, z których destylarnie Louis Morand w Martigny i Agrol w Sierre produkują jedną ze specjalności regionu - doskonałą owocową brandy. Stolicą kantonu jest Sion, jedno z najstarszych szwajcarskich miast, nad którym górują dwie średniowieczne twierdze Basilique de Valere i Chateau de Tourbillon, stojące na przeciwległych wzgórzach. W bocznych odgałęzieniach doliny znajdują się znane na całym świecie ośrodki narciarskie: Zermatt, Verbier, Crans-Montana, Saas-Fee oraz mityczne kąpieliska termalne: Leukerbad, Ovronnaz, Saillon, Brigerbad.


Enoteka, Chateau de Villa
          Na terenie Valais znajduje się blisko 40% szwajcarskich winnic, co czyni z kantonu największy region winiarski w tym kraju. Niezwykłe tarasy, wiszące jeden nad drugim na stromych alpejskich zboczach ponad doliną Rodanu, wyścielone są malowniczymi dywanami winnic. Duża różnorodność gleb, bogata ekspozycja oraz wyjątkowy, słoneczny i suchy klimat doliny, chronionej barierą wysokich górskich szczytów od zewnętrznych wpływów, zapewniają doskonałe warunki do uprawy winorośli. Skomplikowany system tarasów podtrzymywany jest przez blisko 3000 kilometrów kamiennych murów. Dodatkowo winnice poprzecinane są pajęczyną kanałów odpływowych, odzyskujących wodę spływającą z alpejskich lodowców. Konstrukcje te, budowane od wieków, to prawdziwe architektoniczne cuda rzemiosła.


Musee valaisan de la Vigne et du Vin

          Naszą winną przygodę w Valais warto rozpocząć od odwiedzenia Muzeum Wina i Winorośli (Musee valaisan de la Vigne et du Vin), które składa się z dwóch części. Znajdują się one w miejscowościach Salgesch i Sierre i są ze sobą połączone niezwykle interesującym szlakiem winnym. Pierwsza część muzeum mieści się w starym, odrestaurowanym chłopskim domu w wiosce Salgesch. Poświęcona jest ona winorośli. W kantonie uprawia się 49 odmian winogron. Najpopularniejsze odmiany białe to Chasselas (noszący lokalną nazwę Fendant), Sylvaner (zwany tu Johannisberger) oraz Petite Arvine. Wśród odmian czerwonych dominują Pinot Noir, Gamay, Syrah oraz Humagne Rouge. Z czego blisko 75% wszystkich upraw zajmują szczepy Fendant, Pinot Noir i Gamay. Jednak w ostatnich latach coraz większą rolę zaczynają odgrywać stare, miejscowe szczepy, takie jak Petite Arvine, Amigne, Humagne Rouge i Cornalin.


Musee valaisan de la Vigne et du Vin           W muzeum w Salgesch poznamy między innymi odmiany winorośli, rodzaje gleb występujących w regionie, metody uprawy i zbiorów, zabiegi pielęgnacyjne, narzędzia stosowane do pracy w winnicy oraz sposoby jej nawadniania. Duża część wystawy poświęcona jest historii pras do tłoczenia winogron, zebrano tam wiele zabytkowych egzemplarzy.
Po zakończeniu zwiedzania wyruszamy 7-kilometrowym szlakiem winnym do miejscowości Sierre, gdzie znajduje się druga część ekspozycji. Prowadzący przez winnicę oraz wąwóz Raspille szlak ze wspaniałymi widokami na dolinę Rodanu to prawdziwe muzeum na świeżym powietrzu. Wzdłuż drogi znajdziemy blisko 80 paneli informacyjnych, dotyczących rodzajów winogron, które są tam uprawiane oraz historii regionu i życia jego mieszkańców. Do dyspozycji mamy wiele ławeczek i miejsc piknikowych, gdzie możemy odpocząć. Na pokonanie całego szlaku potrzebujemy około 2 i pół godziny.

Musee valaisan de la Vigne et du Vin
          Muzeum w Sierre mieści się w zamku Chateau de Villa - siedemnastowiecznej rezydencji patrycjuszy. Ta część ekspozycji poświęcona jest winu i jego roli w życiu społeczeństwa Valais. Zebrano tu sporą kolekcję starych butelek z regionalnych trunków. Odtworzono również dawne chłopskie piwnice z beczkami, w których przechowywano wino. W muzeum odkryjemy długą, sięgającą czasów rzymskich, historię wina w Valais oraz sposoby jego picia. Poznamy jak powstawały komercyjne winnice.
Winnice w kantonie podzielone są pomiędzy 22000 właścicieli, jednak ponad połowa produkowanego wina sprzedawana jest w 60 piwnicach, będących członkami stowarzyszenia Societe des Encaveurs de Vins du Valais. Winiarze, którzy na własną rękę sprzedają swoje trunki reprezentują około 25% produkcji, natomiast pozostałe 25% to mali producenci, którzy zrzeszają się w lokalnych spółdzielniach.


Musee valaisan de la Vigne et du Vin           W Chateau de Villa znajduje się również interesująca Enoteka oraz restauracja serwująca regionalne potrawy. W Enotece ulokowanej w urokliwej zamkowej piwniczce zgromadzono ponad 640 wyselekcjonowanych win od 102 lokalnych producentów. Każdego tygodnia wykwalifikowani pracownicy przygotowują listę win, które można degustować na miejscu. W Valais powstaje wiele doskonałych trunków. Są to ciekawe, dobrze wykonane wina, które dzięki dużej ilości starych rdzennych szczepów oraz niepowtarzalnemu terroir mają unikalny charakter.
Kanton jako pierwszy w Szwajcarii wprowadził w 1990 roku system apelacji Appellation d'Origine Controlee (AOC) Valais. Wina oznaczone jako AOC Valais muszą spełniać określone normy, obejmujące między innymi miejsce produkcji, odmianę gron i ilość zawartego w nich cukru czy wydajność z hektara. Trunki niespełniające warunków apelacji sprzedawane są jako Vins de pays (wina regionalne) i Vins de table (wina stołowe). Natomiast najlepsze wina oznaczone są jako Grand Cru.


Musee valaisan de la Vigne et du Vin           Najbardziej znane białe wina z Valais to:
Fendant - wytrawny, lekki trunek o bogatym owocowym bukiecie. Znakomicie nadaje się do serów, ryb i lokalnych wędlin. Doskonałe jako aperitif.
Johannisberger - łagodne, pełne wino o kwiatowym zapachu. Podaje się do ryb, szparagów i miękkiego sera.
Petite Arvine - wytrawny lub lekko słodki trunek o aromacie cytrusów i egzotycznych owoców. Polecane jest do owoców morza, skorupiaków i górskiego sera.
Heida - prawdziwy rarytas, tzw. "perła win alpejskich", wino produkowane w wiosce Visperterminen, w najwyżej położonych winnicach Europy, które sięgają do wysokości 1150 metrów. Trunek ma delikatny aromat owoców egzotycznych i cytrusów z nutami orzechowymi, który na długo pozostaje w ustach. Pasuje do potraw z grzybów, zupy warzywnej, górskiego sera i ryb.Enoteka, Chateau de Villa           Najbardziej znane wina czerwone produkowane w Valais to:
Dole - kupaż szczepów Pinot Noir i Gamay (minimum 85%) z dodatkiem innych szczepów czerwonych. Wino o dobrej strukturze i pełnym owocowym bukiecie. Znakomicie nadaje się do cielęciny, pieczonego kurczaka, królika, kaczki i dań z serów.
Syrah - mocny, elegancki trunek o aromacie owoców leśnych, czarnego pieprzu i przypraw. Polecane jest do czerwonego mięsa, dziczyzny i pieczonego jagnięcia.
Humagne Rouge - dobrze ułożone, pełne wino o zapachu dzikich owoców, runa leśnego i fiołków. Pasuje do drobiu z grzybami lub kapustą, steków i dań z serów.
Warto zwrócić uwagę, że na etykiecie bardzo często prócz nazwy apelacji podaje się też miejsce produkcji, np. Fendant de Sion, Humagne Rouge de Sierre. Bogactwo gleb i mikroklimatów poszczególnych regionów Valais sprawia, że wina produkowane z tych samych odmian winorośli, ale rosnących w innych miejscach, mogą znacznie się różnić.


Podczas kolejnej wyprawy do Valais poznamy niezwykły, 66-kilometrowy szlak winny Chemin du vignoble, prowadzący z Martigny do Leuk.

Podyskutuj na forum na temat artykułu

Kategorie: wina - winnice - Szwajcaria